Szerző: Dobos-Kufcsák Judit | Lektor: Dr. Ipolyi-Topál Gitta, Schmidt Judit

Vitaminok és ásványi anyagok a szellemi funkciókért

Az idegrendszer rendkívüli gyorsasággal fejlődik a magzati korban és az első két életévben, megalapozva a gyermek a későbbi szellemi készségeit. Ebben az időszakban bizonyos tápanyagok hiánya visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Az alábbiakból megtudhatod, melyek azok a fő vitaminok és ásványi anyagok, amelyeknek kulcsfontosságú szerepük van az idegrendszer fejlődésében és működésében.

B-vitaminok 

A B-vitaminok számos sejtszintű folyamaton keresztül befolyásolják az idegrendszer fejlődését és működését. Elégtelen felvételük a szellemi képességek csökkenéséhez vezethet. Kiemelendő a vegán vagy makrobiotikus étrendet folytató anyák magzatainál kialakuló, súlyos B12-vitamin-hiány okozta idegrendszeri károsodás, de az utóbbi időben egyre több kutatás foglalkozik a B8-vitaminnak is nevezett kolin idegrendszeri fejlődésben betöltött funkciójával is. Ezeknek a vitaminoknak a hiánya azonban a fejlett országokban élő, változatosan táplálkozó lakosság körében ritka, kiegyensúlyozott étrend mellett nem kell ezen hiánybetegségektől tartani.

A folsavnak a magzati korban kialakuló velőcső-záródási rendellenességek elkerülésében van fontos szerepe, de egyes kutatások szerint összefüggés feltételezhető az anyai folsavfelvétel és a születendő gyermek szellemi funkciói között is. A folsavhiány a várandósság során külső pótlással, gyermekkorban pedig a zöld leveles zöldségek, salátafélék rendszeres fogyasztásával kerülhető el.

Fotó: shutterstock.com

Cink

A cink részt vesz az anyagcserét szabályozó enzimek felépítésében, az idegsejtek képződésében és érésében, valamint az idegsejtek közötti kapcsolódások kialakításában is. A cink hiánya a fejlődés különböző szakaszaiban eltérő súlyosságú következményekkel járhat. Egyes kutatások szerint a magzati korban elszenvedett súlyos cinkhiány fejlődési rendellenességeket, míg a születés utáni korban tanulási nehézségeket, a memória zavarát és egyéb szellemi funkciós zavarokat okozhat. A megfelelő cinkbevitelhez a húsok, a máj és a tojás rendszeres fogyasztása járulhat leginkább hozzá.

Vas

A szakirodalom szerint a vashiányban szenvedő gyermekek rosszabbul teljesítenek az iskolában és szellemi képességeik is elmaradnak az egészséges társaikétól. A gyermekek vasellátottsága az első két életévben kiemelten fontos: a korai életszakaszban bekövetkezett vashiány okozta idegrendszeri fejlődésbeli elmaradást későbbi vaspótlással már nem lehet helyreállítani. A gyermekkor további éveiben is okozhat problémát a túl csekély vasbevitel, a gyermek szellemi fejlődését visszavetheti, gátolhatja. A vashiányt a lehetőség szerinti anyatejes táplálással, majd a későbbi életkorokban a rendszeres, napi szintű húsfogyasztás biztosításával, szükség esetén külső vaspótlással védhetjük ki.

Jód

A jód alapvető alkotóeleme a pajzsmirigyhormonoknak, amelyek fontos szerepet játszanak az idegrendszer fejlődésében.

A várandósság ideje alatt az anya jódhiánya a magzatban súlyos, visszafordíthatatlan idegrendszeri károsodást okozhat, míg a születés utáni időszakban fennálló jódhiány a gyermek fejlődését korlátozhatja, alacsonyabb IQ-t, tanulási nehézségeket eredményezve. A kutatások tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a súlyos és közepesen súlyos jódhiánnyal küzdő gyermekek szellemi képességei jódpótlással javíthatók.

Az élelmiszerek jódtartalmát legnagyobb mértékben a termőtalaj jódtartalma határozza meg. A lakosság jódpótlásának egyik módja az étkezési sók jódozása. Ezen kívül a tej és tejtermékek, valamint a tengeri halak rendszeres fogyasztása is segítheti a jódhiány megelőzését.

Összegezve elmondható, hogy a gyermekek szellemi teljesítőképességét leginkább a magzati korban és az első két életévben végbemenő fejlődési folyamatok határozzák meg. Az egyes vitaminok és ásványi anyagok hiánya az idegrendszeri fejlődés zavarának enyhébb és súlyosabb formáit okozhatják. A várandósság alatti minőségi táplálkozás, szükség esetén a tápanyagok külső pótlása, a születés után a (legalább hat hónapos korig történő) szoptatás, majd a későbbi életkorokban a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás nagyban hozzásegítheti gyermekét a hiányállapotok elkerüléséhez és a szellemi fittséghez.

Irodalom:

Benton D., Winichagoon P., Ng T. P., Tee E. S., Isabelle M.: Symposium on nutrition and cognition: towards research and application for different life stages. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition. 2012;21(1):104-124.

Drake V. J.: Cognitive Function. Linus Pauling Institute, Oregon State University. 2011.

Jáuregui-Lobera I.: Iron deficiency and cognitive functions. Neuropsychiatric Disease and Treatment. 2014.

Nyaradi A., Li J., Hickling S., Foster F., Oddy W. H.: The role of nutrition in children`s neurocognitive development, from pregnancy through childhood. Frontiers in Human Neuroscience. 2013;26(7):97. doi: 10.3389/fnhum.2013.00097.

Prado E. L., Dewey K. G.: Nutrition and brain development in early life. Nutrition Reviews. 2014;72 (4):267–284

Rodler I.: Új Tápanyagtáblázat. Medicina Könyvkiadó Rt., 2005.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Az ásványi anyagok szerepe idegrendszerünk működésében Az ásványi anyagok szerepe idegrendszerünk működésében
Tudtad, hogy az ásványi anyagok és nyomelemek hiánya is lehangolttá tehet? Ismerd meg, milyen szerepevan ezeknek a mikrotápanyagoknak a depresszió kialakulásában!
Dobos-Kufcsák Judit
Mit kell tudni az ásványi anyagokról? 1. rész Mit kell tudni az ásványi anyagokról? 1. rész
Az ásványi anyagok közül azokat az elemeket hívjuk makroelemeknek, amelyekre 50 mg/nap feletti mennyiségben van szüksége a szervezetnek a normális működéshez. Az alábbiakban ezekről a makroelemekről, szervezetünkben betöltött szerepükről, túlzott és hiányos felvételük káros hatásairól, valamint főbb forrásaikról teszünk említést.
Schmidt Judit
Mit kell tudni az ásványi anyagokról? 2. rész Mit kell tudni az ásványi anyagokról? 2. rész
Az ásványi anyagok olyan tápanyagok, amelyek nem szolgálnak energiával, ám elengedhetetlenek szervezetünk működéséhez. A növekedés, az energiatermelés, illetve számos egyéb alapvető funkció sem létezne nélkülük. Bár az anyagcsere szinte minden fázisában szerepet vállalnak, az ásványi anyagokra is csak egy meghatározott mennyiségben van szüksége a szervezetnek. Azokat az ásványi anyagokat hívjuk mikroelemeknek, amelyekre 50 mg/nap alatti mennyiségben van szüksége a szervezetnek.
Kiss-Tóth Bernadett