Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Bíró György

A vashiányos vérszegénység és az étrend

A vas nélkülözhetetlen a hemoglobin előállításához, így a szervezet oxigén-ellátásához és a vérképzéshez. Hiánya számos problémát okoz. A vashiányos vérszegénység gyermekeknél, serdülőknél, várandósoknál igen gyakori. Kezelésében a megfelelő étrend kulcsfontosságú, mivel szervezetünk nem tudja előállítani a vasat, így azt a táplálékainkkal vesszük magunkhoz.

Mi okozhat vashiányt?

A vashiányt többek között a vérvesztés, a fokozott vasszükséglet, a vashiányos étrend, a csökkent vasfelszívódás (például, ha az étrendben túlsúlyba kerülnek a felszívódást gátló anyagok) vagy az idült vérsejtoldódás okozhatja. A csecsemők, a kisgyermekek, a serdülők, a várandósok, erős havi vérzés esetén az aktív korban lévő nők, és a vas rosszabb felszívódása, hasznosulása miatt az idősek, az intenzíven sportolók, valamint étrendjük okán a vegetáriánusok, vegánok veszélyeztettek a vashiány kialakulására.

Mi lehet a tünete?

A vashiányos vérszegénység miatt a sejtek kellő mennyiségű oxigénnel való ellátásának zavara következik be, romlik a vázizmok munkavégző képessége, lassul a gyermekek fejlődése, károsodnak a megismerési, emlékezési és intellektuális folyamataik, várandósság esetén gyakoribb a koraszülés, a kis születési testtömeg, valamint a szülés utáni gyermek- és anyai halálozás. A tünetek között előfordulhat a kanál alakú köröm, körömtöredezés, a talaj vagy jég evése utáni vágy, ill. a nyálkahártyára korlátozódó idült kandidiázis is. Emellett étvágytalanság, fáradékonyság, fejfájás, a szájzug berepedezése, nyelvgyulladás, hajhullás, sápadtság, a fertőzésekkel szembeni csökkent ellenállóképesség, súlyos esetben légszomj, szapora szívverés is felléphet.

Mi az étrend célja?

A vashiányos vérszegénység esetén javasolt étrend célja a kiürült vasraktárak feltöltése. Ennek érdekében nem csupán az étrend vastartalmának növelése a cél, hanem egyensúlyba kell hozni a vas felszívódását gátló és elősegítő étrendi tényezőket is.

Javasolt étrend

A testünk a vöröshúsokból (marha, sertés, vad), belsőségekből, halakból, szárnyasokból (csirkéből, pulykából) származó hem-vasnak közel a 15%-át képes hasznosítani, míg a növényekből származó nem-hem vasnak jóval kisebb hányada szívódik fel (3-5%-a). A növényi eredetű vasforrások közé a következőket soroljuk: bab és lencsefélék, tofu, sütőben sült burgonya, kesudió, sötétzöld leveles zöldségek (például spenót), teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, vassal dúsított gabonafélék.

A vas felszívódását elősegítő étrendi tényezők között találjuk a folsavat, az állati fehérjét, valamint a C-vitamint (aszkorbinsavat).

A vas felszívódása javítható azáltal is, ha megfelelően párosítjuk, és egyszerre fogyasztjuk az állati és a növényi eredetű vasforrásokat. A főétkezésekre ezért célszerű húst, belsőséget vagy halat, s mellé C-vitamindús zöldségeket (salátát, főzeléket, párolt zöldséget, savanyúságot) és/vagy gyümölcsöket (citrusféléket, bogyós gyümölcsöket, kivit) fogyasztani.

Kerülendő

Kerüljük a vas felszívódását gátló táplálékok túlzott mértékű fogyasztását! Ide tartozik a túlzott rostfogyasztás (például túl sok müzli, korpás, teljes kiőrlésű lisztből készült termék, szárazhüvelyesek…), egyes fehérjék (szójafehérje, tehéntejfehérje, albumin), fitátok (gabonafélékben, dióban, szárazhüvelyesekben, gabonakorpában találhatók), polifenolok, réz, cink, mangán, foszfor, kalcium, foszfátok, oxalátok. Ha tehetjük, ne fogyasszunk például tojást, gabonakorpát, fekete- vagy zöldteát együtt a vasban gazdag élelmiszerekkel, ételekkel. Kerülendő a túlzott mennyiségű kávé, tea fogyasztása is.

Külső vaspótlás

A fenti táplálkozási praktikák mellett súlyosabb vashiány esetén szükségessé válik az orvosi vizsgálatot követően egyedileg meghatározott vaspótlás, gyógyszer, ill. étrend-kiegészítő formájában. A vas túladagolásának és az ebből eredő mellékhatások elkerülésének érdekében önhatalmúan ne kezdjünk a vas tabletták szedésébe! Amennyiben ez orvosi javaslatra történik, a vaskészítmény hatékonyságát fokozhatjuk C-vitamindús itallal történő bevétellel (például narancslével, limonádéval), de kerüljük a kávé, tea, tej egyidejű fogyasztását!

Irodalom:

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Táplálkozási Akadémia Hírlevél IV. évfolyam 1. szám, 2011. január. https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/taplalkozasi_akademia_2011_01_vas.pdf

European Food Information Council: Iron - the Most Common Deficiency. https://www.eufic.org/en/food-today/article/iron-the-most-common-deficiency

Caroline Kaufman: Foods to Fight Iron Deficiency. https://www.eatright.org/health/wellness/preventing-illness/iron-deficiency

Pécsi Tibor: Vaskalauz. Új DIÉTA, 2008;5:14.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Növényi alapanyagokban gazdag étrend gyermekeknek Növényi alapanyagokban gazdag étrend gyermekeknek
Napjaink divattémája a növényi alapú táplálkozás, ami valójában egy átfogó kifejezés, mivel többféle étrendet sorolhatunk ide, a vegetáriánus, a vegán és a teljes értékű növényi étrendet, de a flexitariánus étrend is ide sorolható. Vajon ezek megfelelők egy kisgyermek számára is? Mik a pro és kontra érvek?
Schmidt Judit
Okostányér „Junior” – általános táplálkozási ajánlások a 6-17 évesek számára Okostányér „Junior” – általános táplálkozási ajánlások a 6-17 évesek számára
Elvesztél a sok információ közt az étrendeddel kapcsolatban, és nem tudod, milyen irányban haladj? Kövesd az OKOSTÁNYÉR gyermekeknek szóló útmutatásait, amelyek segítenek megtalálni a fő csapásvonalat!
Schmidt Judit
Mit kell tudni a húsokról, húskészítményekről, halakról? Mit kell tudni a húsokról, húskészítményekről, halakról?
A húsok, a húskészítmények, a halak mindegyike teljes értékű fehérjeforrás, ezen kívül külön-külön további értékes tápanyagokat rejtenek magukban. Ennek ellenére ez az a csoport, ami a legtöbb kritikát kapja egészségre gyakorolt hatásai tekintetében.
Kiss-Tóth Bernadett