Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Bíró György

Hogyan egyél, ha fogszabályzót viselsz?

A fogszabályzóval megszépül a mosoly, ugyanakkor a viselése közben sokat változik az étrend is, mivel ez egy speciális helyzet a fogak és a rágás szempontjából is. A későbbi fogászati problémák és a fogszabályzó épsége miatt is fontos, hogy betartsunk néhány szabályt.

A szabálytalan fogsor ma már több módon is helyrehozható. Akár gyerekkorban, de még a felnőtteknél is. A két fő módszer erre a kivehető, vagyis az éjszakai fogszabályzó, valamint az állandó fogszabályzó. Míg előbbi viselése nem befolyásolja különösebben a nappali étrendet, az állandó fogszabályzóval már adódhatnak gondok. Érdemes már a fogszabályzó felhelyezése előtt megismerni, hogyan hat majd az a mindennapokra.

Az állandó fogszabályzó megköveteli a rendszeres fogápolást

Az alapos fogmosás mellett a speciálisan erre a célra kialakított fogselyem, a fogszabályzóhoz készült fogkefe, ill. szükség esetén a fogzuhany helyes használata is beletartozik a napi fogápolási rutinba. Ennek az az oka, hogy evés közben a fogra erősített tappancsokba, amelyek a fogszabályzó kifeszített ívét tartják, könnyen beleragad az ételmaradék (egyesek jobban, ezeket alább részletezzük), s ha nem mossuk meg vagy öblítjük ki a szájat evés után, akkor a lepedék is jobban megtapad ezeken és a fogak felszínén. Ha elhanyagoljuk a rendszeres száj- és fogápolást, akkor sajnos akár fogszuvasodás, a fogak elszíneződése is velejárója lehet a fogszabályozásnak. Ez szerencsére megelőzhető.

Fájdalmassá válhat a rágás, legalábbis kezdetben

Emellett az is problémát okozhat, hogy a fogszabályzó felhelyezése után és az időről időre esedékes ívcsere (ez az a kis vékony drót, ami rendszabályozza a fogakat) alkalmával a fogak igen érzékennyé válnak, s emiatt a rágás néhány napig fájdalmas, kellemetlen, furcsa lehet. Időbe telik megszokni a fogszabályzó jelenlétét és az evéssel járó vesződséget, ami kezdetben igen körülményesnek tűnhet, de nem kell aggódni, ez az állapot elmúlik és hozzá fogunk szokni ezek megoldásához is.

Kerüljük a veszélyes ételeket!

A helyzetet nehezíti, hogy mivel a fogszabályzó anyaga is sérülékeny, ezért kerülni kell minden olyan kemény ételt, ami kárt tehet magában a szerkezetben. Egy keményebb ételbe történő erőteljes harapás miatt elgörbülhet, akár el is törhet a fogszabályzó. Ekkor haladéktalanul vissza kell menni a fogorvoshoz, hogy mielőbb kicserélhesse, megjavíthassa a fogszabályzót. A kellemetlenség mellett ez nemcsak anyagilag megterhelő, de a fogszabályozás időtartamát is meghosszabbíthatja.

Az alábbiakban összefoglaljuk, mire érdemes figyelni az állandó fogszabályzó viselésekor, hogy megóvjuk a fogaink és a fogszabályzó épségét is.

Kerüljük a nagyon kemény, illetve az apró magvas ételeket, a ragadós, tapadós ételeket (rágógumi, karamella, grillázs, gumicukor, pehelycukor, stb.)! A kenyérhéj, a pizza széle, a nyers répa, nyers karalábé, és más ropogós, tömör zöldségek, gyümölcsök, a jégkocka, a mandula, mogyoró és más diófélék, a főtt és a pattogtatott kukorica, a chips szintén megrongálhatja a fogszabályzót.

Kerüljük a nagy cukortartalmú és a savas ételeket, savas italokat (szénsavas üdítők, citromlé) és a cukorban gazdag édességeket! A nagy cukortartalmú élelmiszerek, ételek, italok erjedést indítanak el a szájüregben és a baktériumok miatt keletkező savak elszíneződéseket okozhatnak a fogakon.

A fogszabályzó felhelyezése vagy megszorítása utáni néhány napon a fájdalom és az állandó nyomás elviselése kellemetlen irritációt okozhat. Ilyenkor a rágás nehézkes, fájdalmas, emiatt a pépesebb ételek, a levesek, krémlevesek, híg főzelékek, kásák, pürék (például a burgonyapüré), pudingok, turmixok, joghurt evése kerül előtérbe. Erre érdemes már előre felkészülni, így nem ér váratlanul.

Az átmenetileg pépes étrend ellenére is fontos, hogy elegendő mennyiségű fehérjét és energiát tartalmazzon az étrend. A húsok állaga általában szálasabb, rágósabb, emiatt előfordulhat, hogy ezeket nehezebb elrágni az érzékenyebb napokon. A megfelelő fehérjeellátottság érdekében a lágyabb rántotta, a tojáskrém, túrókrém, a tojásos-zöldséges szuflék, a krémsajttal kikevert pürék fogyasztása segíthet. Az étrend bővítésekor a pürésített, puhára főzött csirkehús vagy -máj, a sült, főtt halfilé szerepelhet gyakrabban az étrendben, ill. érdemes a puhára főtt, sült húst előre felkockázni vagy ledarálni.

Figyeljünk a változatos étrendre, és ahogy megszoktuk a fogszabályzó viselését, mielőbb térjünk vissza a rágható (de nem túl kemény) ételekre, hiszen a fogaink alapvetően rágásra születtek! Természetesen legyünk mértékletesek, és inkább hámozzuk meg és vágjuk fel előre például a héjas gyümölcsöket (például az almát), mint sem az erőteljes harapás miatt sérülést okozzunk a fogszabályzóban!

Annak ellenére, hogy főleg a zöldséges ételek, saláták, gyümölcsök apró rostjai tudnak a leginkább beleragadni a fogszabályzóba, ne hanyagoljuk ezek fogyasztását, inkább készítsük elő őket fogkímélő módon, illetve tisztítsuk gyakrabban a fogakat!

Ha csak lehet, minden étkezést követően mossunk alaposan fogat, vagy legalább öblögessünk sima vízzel, hogy elkerüljük a fogszabályzóba ragadó ételmaradványok miatt bekövetkező fogszuvasodást, a savasabb ételek okozta eróziót és a kellemetlen szájszagot! 

A fenti tanácsok következetes betartása mellett megőrizhetjük fogaink egészségét, így amikor elérkezik a várva várt nap és a fogorvos leveszi a fogszabályzót, akkor nemcsak szabályos, de egészséges fogakkal mosolyoghatunk ismét.

Irodalom:

R Sharma, S Mittal, A Singla, M Virdi: Nutritional Guidelines for Orthodontic Patients. //ispub.com/IJNW/10/2/11026. //ispub.com/IJNW/10/2/11026

Valencia Higuera: Foods You Can and Shouldn’t Eat If You Have Braces. https://www.healthline.com/health/what-can-you-eat-with-braces

Semmelweis Egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet: Mit együnk, ha fogszabályzónk van? https://semmelweis.hu/fszoi/files/2014/06/Mit-egy%C3%BCnk-ha-fogszab%C3%A1lyoz%C3%B3nk-van.pdf

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Miért egyen a gyerek rendszeresen zöldségeket és hüvelyeseket? Miért egyen a gyerek rendszeresen zöldségeket és hüvelyeseket?
A zöldségek tárháza végtelen. Amilyen sok színű, illatú, ízű és formájú változatuk létezik, annyiféleképpen készíthetjük el őket és olyan sok jótékony hatással rendelkeznek szervezetünk egészségére nézve.
Kiss-Tóth Bernadett
Mit kell tudni a cukorról, az édességekről és egyes édesítőszerekről? Mit kell tudni a cukorról, az édességekről és egyes édesítőszerekről?
Az édes íz szeretete emberi mivoltunk fő jellemzője, hisz legelső pozitív érzékszervi tapasztalatunk az anyatej édes ízéhez kapcsolható. Sokan elfelejtik, hogy az édes íz és az édesség is méltó részét képezheti egy egészséges étrendnek, ám a mértékre és a minőségre kiemelt figyelmet kell fordítanunk.
Kiss-Tóth Bernadett
Az egészséges táplálkozás 12 pontja Az egészséges táplálkozás 12 pontja
Az egészséges életmód része a megfelelő, vagyis kellően változatos, jól összeállított, a túlzásokat minden tekintetben kerülő táplálkozás. Az étkezés ugyanakkor nemcsak fizikai szükséglet, hanem egyfajta örömforrás is, a kultúránk, mindennapjaink fontos része, amely nemcsak az egyes tápanyagok kellő mennyiségű, arányú beviteléről szól.
Kiss-Tóth Bernadett