Szerző: Kiss-Tóth Bernadett | Lektor: Horváth Zoltánné, Schmidt Judit

A tojás szerepe és beépítése az egészséges étrendbe

A tojás teljes értékű fehérjeforrás, azonban egyike az egyik legtöbb kritikával és ellentmondással illetett nyersanyagainknak. Ismerjük meg az egészségünkre kifejtett hatásait és szerepét az egészségmegőrző étrendben!

Kultúránkban a tojást főként reggeli, ebéd, illetve vacsora részeként fogyasztjuk, de kisétkezésekben is előfordulhat. Rendkívül széleskörű a felhasználása, ha csak egy reggelire elfogyasztott főtt tojásra, a vacsora vagy reggeli ételként készített rántottára, a főzelékfeltétként is szolgáló tükörtojásra, vagy a főtt tojásból készített tojáskrémre gondolunk.

Mennyi tojásra van szükségünk?

A hazai és nemzetközi ajánlások alapján a gyermekeknek tojásból heti 2-6 darabot javasolt fogyasztaniuk. Ebbe a mennyiségbe nemcsak az önálló ételként (például tojásrántotta, lágytojás, keménytojás, töltött tojás) elfogyasztott mennyiség számolandó, hanem a főzés során felhasznált (vagdaltpogácsa, rakott burgonya, piskóta, stb.) is beletartozik.

A pontos mennyiség azonban függ az életkortól, a nemtől, illetve a fizikai aktivitástól is. Egy fejlődésben lévő, napi több órát sportoló kamasz fiúnak ugyanis például több fehérjére van szüksége naponta, mint egy ülő munkát végző, napi 30 percnél kevesebbet sportoló, felnőtt nőnek.

A mennyiség mellett nem szabad elfeledkezni a minőségről sem! Ügyelni kell arra, hogy a zsírszegény (kevés zsiradékkal vagy a nélkül) végzett elkészítési módokat részesítsük előnyben. Így például zsír vagy olaj helyett például tapadásmentes bevonattal ellátott serpenyőben is megsüthető a rántotta vagy a tükörtojás.

Fotó: pexels.com

A tojásban található főbb tápanyagok

  • A tojás szénhidráttartalma nem számottevő.
  • A tojás fő fehérjeforrásunknak számít, mivel nagy fehérjetartalma teljes értékű.
  • Ásványi anyagok tekintetében a tojás vastartalma mellett foszfor-, magnézium-, kálium-, cinktartalma is említésre méltó.
  • Vitaminok szempontjából általánosságban az A-, a D-vitamint, illetve a B-vitamin csoport tagjait (elsősorban a kizárólag állati eredetű termékekben lévő B12-vitamint) kell megemlítenünk.

A tojások csoportosítása

Magyarországon nagyrészt a tyúktojást fogyasztjuk tojás gyanánt, de léteznek egyéb tojások is, mint a fürj, a kacsa, a liba vagy a pulyka tojása.

Kapcsolata egészségünkkel

  • A bő olajban, zsírban sült tojásételek lényegesen nagyobb mennyiségű zsiradékot "szívnak magukba", mint a zsírszegény technológiával (például kevés olajban párolt, sütőzacskóban, tapadásmentes serpenyőben sült) készült ételek, ezáltal nagyobb energia- és zsírfelvételt eredményeznek és fokozhatják a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
  • Az újabb kutatási eredmények alapján az étrenddel elfogyasztott koleszterinnek a szervezet koleszterin-háztartása szempontjából alig van jelentősége, hiszen az endogén (belső) képződés a meghatározó. Így megnyugodhatunk, nem kell félni a tojástól, , ám ügyelni kell mérsékelt fogyasztására. Tojásfogyasztás esetén is a túlzott mennyiségek kerülendők.

Irodalom:

Antal Magda, Barna Mária et al., Rodler Imre (szerk.): Táplálkozási ajánlások, adatok a tápanyagtáblázatból. 2004.

Fehér Ferencné, Mák Erzsébet: Táplálkozástani alapismeretek a csecsemő- és gyermekgondozásban. Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskola Kar, Budapest, 2006.

Heroux M. et al.: Dietary patterns and the risk of mortality: impact of cardiorespiratory fitness. International Journal of Epidemiology, 2010;39:197–209.

Lecerf J. M.: Fatty acids and cardiovascular disease. Nutr Rev.,  2009;67(5):273-283.

Diabetes UK Nutrition Working Group Members: Evidence-based nutrition guidelines for the prevention and management of diabetes. May, 2011.

World Cancer Research Fund, American Institute for Cancer Research: Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Mit kell tudni a különféle sütési technikákról? Mit kell tudni a különféle sütési technikákról?
A sült ételeknek kellemes íze van, össze sem hasonlítható a főtt vagy párolttal. Azonban a sütés során nemcsak jobban károsodhatnak a tápanyagok, de az egészségre ártalmas anyagok is keletkezhetnek, ráadásul a zsiradékban sütés jelentősen növeli az ételek energiatartalmát is. Bemutatjuk, mire figyeljen sütéskor és hogyan csökkentheti a sült ételek zsiradéktartalmát.
Schmidt Judit
Tojáslepény Tojáslepény
A tojáslepény, más néven omlett ideális vacsoraétel, de akár egy húsos leves után ebédre vagy hétvégén reggelire is rövid idő alatt elkészíthető.
Miből Mennyit?
Tudnivalók a tojással készült ételekről Tudnivalók a tojással készült ételekről
Mivel a tojás a külsejére tapadt szennyeződések vagy a belsejébe jutott kórokozók (pl. szalmonella) miatt élelmiszerbiztonsági szempontból veszélyes nyersanyagnak számít, ezért érdemes külön is foglalkozni az elkészítésével kapcsolatos tudnivalókról.
Schmidt Judit