Szerző: Schmidt Judit, Kovács Judit | Lektor: Dr. Ipolyi-Topál Gitta

Folyadékfogyasztás

Helyes folyadékfogyasztással a betegségek nagy részét kivédhetnénk amellett, hogy a kiszáradást is el lehetne kerülni, ami legfőképpen az időseket és a kisgyermekeket veszélyezteti.

Mire azt érzi, hogy szomjas, addigra már nagyon lecsökkent a test folyadékszintje. Ne várjon erre! Igyon már korábban! Fogyasszon naponta 2-2,5 l folyadékot!

Ha mozog, vagy meleg van, esetleg lázas, hasmenése van, hány, igyon még többet!

Vegye észre a szomjúság jeleit: fáradékonyság, száraz bőr, száraz nyelv, koncentrációs problémák...

Ha úgy érzi, hogy a víz már nem esik jól, vagy nem tud belőle eleget inni, facsarjon bele egy kevés citromlevet, vagy narancslevet, de áztathat bele mentaleveleket is.

Figyelem!

A gyerekek, idősek kevésbé érzik a szomjúságot, nekik kínáljon minél gyakrabban innivalót! Fontos, hogy minél kevesebb cukrot használjon az italai édesítésére: mivel a cukros italok hosszú távon, rendszeres fogyasztás mellett hozzájárulhatnak az elhízás kialakulásához!

Töltse fél literes palackokba a napi szükséges folyadékmennyiséget és ossza be, hány órakor kell egynek elfogynia! Ha nem itta meg, pótolja, majd kezdjen neki a következőnek, és így haladjon tovább a nap folyamán!

   * * *

Kiegészítés

Mivel a fenti animáció felnőtteknek szól, ezért jó, ha tudod, hogy a gyermekek napi folyadékszükséglete eltér az ebben javasolt mennyiségtől. Az alábbi táblázat mutatja a gyermekeknek javasolt folyadékfogyasztás ideális napi mennyiségét. 

Életkor Naponta javasolt folyadékmennyiség
2-3 év 1300 ml
4-8 év 1600 ml
9-13 éves lány 1900 ml
9-13 éves fiú 2100 ml
14-18 lány 2000 ml
14-18 éves fiú 2500 ml

Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Táplálkozási Akadémia, Hidratáció, 2016/03.

A javasolt folyadékmennyiségek az italokkal, ételekkel, élelmiszerekkel (zöldség, gyümölcs, tej, leves, mártás…) elfogyasztott, valamint a szervezet anyagcsere-folyamatai során az oxidáció révén keletkező vízből adódnak össze.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A hiányos vagy túlzott folyadékfogyasztás hatásai A hiányos vagy túlzott folyadékfogyasztás hatásai
A mérték az érték a folyadékok kapcsán is. Sem a túl kevés, sem a túl sok nem tesz jót az egészségünknek. A cél, hogy elkerüljük a szélsőséges fogyasztást.
Schmidt Judit
A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges életmód alappillére A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges életmód alappillére
Mindannyian tudjuk, hogy víz nélkül nincs élet és a szomjazást kevésbé bírjuk, mint az éhezést. Kevésbé vagyunk tisztában a túl sok és a túl kevés folyadékfogyasztás lehetséges hatásaival.
Schmidt Judit
A folyadékfogyasztás hatása az agyműködésre A folyadékfogyasztás hatása az agyműködésre
Nem elhanyagolható a folyadék-, vagyis a vízfogyasztás szerepe. Ha nem iszunk eleget, vérünk besűrűsödik, a szív munkája nehezebb, mert a viszkózusabb (nagyobb súrlódású) vért kell pumpálnia az erekben, amely így lassabban, nehezebben jut el a sejtekhez, így azok nem kapnak elég oxigént, tápanyagot sem.
Schmidt Judit