Szerző: Dr. Krivácsy Péter | Lektor: Dr. Sirák András 

Allergiás reakciók

A szervezet immunrendszerének a feladata, hogy elkülönítse a veszélyes anyagokat a veszélytelenektől. Allergiás betegségben ez a funkció zavart szenved és ártalmatlan dolgok ellen is dolgozni kezd a szervezet. Ellenanyagokat termel és sok esetben egy hisztamin nevű anyag szabadul fel a sejtekből.

A hisztamin magas szintje felel a kellemetlen tünetek egy jelentős részéért, pl. a viszketéséért vagy a duzzanatért, vizenyősségért. A hisztamin okozta tünetek minden olyan helyzetben létrejönnek, amikor az adott anyag (allergén) a szervezettel érintkezésbe lép, bármi legyen is a találkozás módja: belégzés, táplálkozás, bőrrel való érintkezés.

Az allergiás megbetegedések egyre nagyobb száma miatt számos okot feltételezhetünk. Kétségkívül nő a légszennyezettség, sokan a táplálékok feldolgozását, adalékanyagait teszik felelőssé, míg mások épp a túlzott „sterilitást”, azt, hogy kevesebb kosszal, szennyezőanyaggal találkozunk gyermekkorunkban. Valójában tisztán egyik okra sem vezethető vissza, ennél minden bizonnyal bonyolultabb a folyamat. Bizonyított, hogy genetikai faktorok komoly szerepet játszanak ezeknek a betegségeknek a kialakulásában, tehát ha egy családban a szülő vagy szülők allergiásak, úgy a gyereknek is nagyobb esélye van erre, egy szülő betegsége esetén 25%, mindkét szülőnél 60-70%. Jó hír viszont, hogy hosszabb anyatejes táplálással az allergiás betegségek kockázata csökkenthető.

Fotó: shutterstock.com

Mik okoznak a leggyakrabban allergiát?

  • Pollenek
  • Állatszőrök
  • Poratka
  • Rovarok
  • Táplálékok
  • Penész
  • Latex
  • Kozmetikumok
  • Darázs, méh és egyéb rovarok csípése
  • Gyógyszerek, elsősorban a vivőanyagaik.

Milyen panaszokkal jár? Mikor kell allergiás betegségre gyanakodni?

  • Vörös, gyulladt szemek, könnyezés, szemviszketés, szem körüli duzzanat.
  • Vizes orrfolyás, viszkető érzés az orrban, gyakori tüsszögés.
  • Köhögés, köhécselés, légzési problémák.
  • Viszkető érzés a szájüregben, a torokban, a hallójáratokban.
  • Viszkető, pirosas bőrkiütések, vagy hámló, viszkető bőr.
  • Rendszeres hasi görcsök, hasmenés.
  • Az allergiás embernek gyakran lehet fejfájása, lehet feszült, ideges, kialvatlan.

Természetesen ezeknek a panaszoknak a megléte nem jelent egyet az allergia diagnózisával, de a gyanút mindenképp felkeltik.

A reakciók súlyossága széles határok között változhat. Enyhébb esetekben szakorvosi vizsgálat tisztázhatja az allergia tényét - allergológus, gyermek-tüdőgyógyász, fül-orr-gégész és a bőrgyógyász is kompetens a témában, háziorvos segíthet a választásban. Első teendő mindig az allergén kiiktatása, ha lehetséges, ha erre nincs mód, a szakember helyileg ható készítményeket (szemcsepp, orrspray, kenőcs) vagy tablettás kezelést ír fel.

Előfordulhat azonban súlyos, akár életet veszélyeztető allergiás reakció is, legismertebb talán a méh- vagy darázscsípés okozta életveszélyes allergiás tünetegyüttes, de okozhatja mogyoró vagy más, ritkább allergén is. Heves, súlyos panaszokkal kezdődik a betegség, folyamatosan súlyosbodó bőrkiütések, torokszorítás, fulladásos panaszok, ájulásérzés, hasi fájdalom, esetén mielőbb hívjál mentőt!

Mi tegyek, ha arra gyanakszom, hogy allergiás a gyerekem?

Nem érdemes vaktában, otthon a szülőnek elkezdenie a kezelést, mert sok hibalehetőséget rejt magában és nem várt szövődmények léphetnek fel. Rossz hír, hogy a sokáig standard terápiának tekintett kalciumról kiderült, hogy gyakorlatilag hatástalan, tehát maximum arra jó, hogy úgy érezd, valamit tettél a gyógyulásért. Ez felesleges, adott esetben még veszélyes is lehet.

Súlyos allergiás esetek akár életveszélyes állapotot is jelenthetnek. Amennyiben ilyen előfordul, jó tudni, hogy létezik a súlyos allergiás reakciót kezelő injekció. Ezt – kivizsgálás után – orvosnak kell felírnia receptre. Kiváltás után a betegnél/szüleinél kell tartani és például darázscsípés esetén használni.

Javasolt irodalom:

www.taplalekallergia.hu

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Élet táplálékallergiával Élet táplálékallergiával
Te is gyakran találkozhatsz olyan emberekkel, akik bizonyos táplálékösszetevőkre allergiásak vagy érzékenyek, így az ezeket tartalmazó ételeket mellőzniük kell az étrendjükből.
okosdoboz.hu
A boci átka, avagy tejfehérje-allergia A boci átka, avagy tejfehérje-allergia
Hazánkban a tehéntej a leggyakoribb allergiát kiváltó élelmiszer. A kecske, juh, bivaly, kanca, szamár tejére való kicserélése nem lehetséges, mivel gyakran keresztallergia áll fent.
Bartha Kinga
Mit kell tudni a táplálékallergiáról? Mit kell tudni a táplálékallergiáról?
Egyre több embert érint, bármely korban kialakulhat és kiváltó tényezőinek skálája szinte végtelen: ez a táplálékallergia. A szervezet egy/vagy több allergén (ebben az esetben táplálékok vagy táplálékösszetevők) által kiváltott specifikus, reprodukálható, kóros immunreakcióját értjük ez alatt.
Kiss-Tóth Bernadett