Szerző: Dr. Krivácsy Péter | Lektor: Dr. Sirák András 

Kiszáradás gyermekkorban

A gyerekek vízforgalma, folyadékigénye arányaiban többszöröse a felnőttkorinak, éppen ezért a kiszáradás gyakrabban fordul elő a gyerekeknél, mint gondolnánk.

Egyéves korban, átlagos körülmények között, nagyjából egy liter folyadékra van szüksége a szervezetnek. Ugyanez felnőttkorban nagyjából 2,5 liter. Ez a két és félszeres növekedés egy 7-8-szor nagyobb testtömeghez tartozik, ebből is látható, mennyivel több folyadékra van szüksége egy kisgyereknek.

A kiszáradás okai

Leggyakoribb ok a hányás, a hasmenés és a meleg környezet miatt bekövetkezett fokozott folyadékvesztés. A hányás és hasmenés hátterében gyermekkorban az esetek túlnyomó többségében rövid, jól gyógyuló betegség áll.

A kiszáradás minden esetben egy folyamat, soha nem egy pillanat műve. Ezért nagyon fontos időben követni a gyerek állapotának alakulását, illetve fennálló betegség esetén eleve gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról, hogy a kiszáradást megelőzzük.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy hőség, és különösen hivatalosan is kiadott hőségriadó esetén érdemes a gyermekekkel a legmelegebb órákban épületben vagy vízben tartózkodni, és nem tenni ki őket a közvetlen napsütésnek. Kínálja rendszeresen itallal a gyermekeket, mivel szomjúságérzetük nem feltétlenül jelez, különösen a nagy játék hevében.

Fotó: 123rf.com

A kiszáradás jelei

  • Csökkent mennyiségű vizelet (pl. üres vagy szokásosnál később megtelő pelenka)
  • Koncentrált, vagyis tömény vizelet: erősebb szaga és intenzívebb sárga színe van.
  • Száraz szem (könnytelen sírás), nyelv, ajkak
  • Acetonos szagú lehelet
  • Fáradékonyság, aluszékonyság
  • Erős szomjúságérzet (kisgyermekeknél nem mérvadó, csecsemőknél esetleg csak a sírás utal erre)
  • Fejfájás (nagyobbak panaszolhatják)
  • Karikás szemek
  • Kiscsecsemők kutacsa beesett

Mit kell tenni kiszáradás esetén?

Ahogyan már említettük, legjobb a kiszáradást megelőzni rendszeres itatással. Ha mégis felmerül a gyanú, orvosi vizsgálatra van szükség. Ha orvosa az otthoni kezelést javasolta, akkor a teendő a következő:

  • Anyatejes babát sűrűn kell szoptatni, gyógyszertárban kapható elektrolitoldat adása jó hatású, pótolja az elvesztett sókat is.
  • Nagyobb gyermeket elektrolitoldattal itasson.
  • Rendszeresen figyelje a kiszáradás jeleinek alakulását. Ha szükséges konzultáljon gyermekorvosával.
  • Hányás esetén a lassú, néhány kortyonként pótolt folyadék javasolt. Jó hatású, ha az ital hűvös és a gyerek ül, nem fekszik. Folyamatos hányás esetén hamar következik be a kiszáradás, mivel a pótlás lehetetlen, ezért mindig tartson otthon a gyermek életkorának megfelelő hányingercsillapító kúpot!
  • Sokan esküsznek a kipezsegtetett kóla hányáscsillapító hatására, ez azonban nem igazolható, tehát a városi legenda kategóriájába tartozik.

Az estek nagy részében okosan vezetett itatással a folyadékegyensúly otthon is korrigálható. Azonban ha ez sikertelen, akkor mindenképpen kórházban kell kezelni a beteget. Bár sokakban a viszolygást vált ki az infúziós kezelés, hatalmas segítséget jelent. Az ilyenkor alkalmazott készítmények vizet, ionokat és/vagy cukrot tartalmaznak, a köznapi értelemben vett gyógyszert nem.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges életmód alappillére A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges életmód alappillére
Mindannyian tudjuk, hogy víz nélkül nincs élet és a szomjazást kevésbé bírjuk, mint az éhezést. Kevésbé vagyunk tisztában a túl sok és a túl kevés folyadékfogyasztás lehetséges hatásaival.
Schmidt Judit
Gyomorrontás elsősegély Gyomorrontás elsősegély
A gyomorrontás mindenki életében legalább egyszer előfordul. Gyakran tapasztalhatjuk túlevést követően vagy egy romlott étel elfogyasztása után.
Kiss-Tóth Bernadett
A hiányos vagy túlzott folyadékfogyasztás hatásai A hiányos vagy túlzott folyadékfogyasztás hatásai
A mérték az érték a folyadékok kapcsán is. Sem a túl kevés, sem a túl sok nem tesz jót az egészségünknek. A cél, hogy elkerüljük a szélsőséges fogyasztást.
Schmidt Judit